 |
 |
 |
    |
Rzuty w polu grawitacyjnym
Rzuty w polu grawitacyjnym
Z pojęciem rzutu w polu grawitacyjnym Czytelnik na pewno się już spotkał w gimnazjum. Tutaj nieco uzupełnimy tę wiedzę. Skupimy się głównie na opisie matematycznym tych ruchów. W poniższym temacie zakładamy, że pole grawitacyjne, w którym ma miejsce rzut jest jednorodne, tzn. . Dodatkowo pomijamy wszelkie opory ruchu. Okazuje się, że każdy ruch w takim polu sił można opisać już za pomocą dwóch współrzędnych, tzn. ruch sprowadza się do ruchu w płaszczyźnie. W niniejszym opracowaniu będę stosował układ współrzędnych Oxy. Przed przestudiowaniem tego opracowania radziłbym zapoznać się z tematem Ruchy prostoliniowe.
§ 0. Oznaczenia, typy rzutów i podstawowe definicje
Do wszystkich poniższych rozważań proponuję przyjąć następujące oznaczenia:
- wysokość na jakiej znajduje się ciało w danej chwili czasu,
- wysokość na jakiej znajduje się ciało w czasie ,
- prędkość ciała w danej chwili czasu,
- prędkość początkowa (prędkość jaką nadajemy ciału),
- przyspieszenie ziemskie (oś Oy kierujemy tak aby przyspieszenie ziemskie miało tylko jedną składową - pionową. Ponadto Oś Oy jest zwrócona grotem do góry).
W tym opracowaniu będziemy zajmowali się kilkoma rodzajami rzutów w polu grawitacyjnym. Poniżej przedstawię ich skrócone charakterystyki.
Spadek swobodny - prędkość początkowa jest równa zeru, wysokość początkowa różna od zera, ruch odbywa się wzdłuż linii prostej.
Rzut pionowy w górę - prędkość początkowa różna od zera i zwrócona przeciwnie do g, wysokość początkowa różna od zera lub równa zeru, ruch odbywa się wzdłuż linii prostej.
Rzut pionowy w dół - prędkość początkowa różna od zera i zwrócona zgodnie z g, wysokość początkowa różna od zera, ruch odbywa się wzdłuż linii prostej.
Rzut poziomy - prędkość początkowa różna od zera, skierowana prostopadle do g, wysokość początkowa różna od zera, ruch odbywa się w płaszczyźnie.
Rzut ukośny - prędkość początkowa różna od zera, skierowana pod kątem różnym od zera do poziomu, wysokość równa zeru; (można rozpatrzyć z niezerową wysokością początkową, ale jest to dość skomplikowane)
§ 1. Spadek swobodny
Jest to ruch bez prędkości początkowej, zatem mamy swoisty spadek, w potocznym tego słowa znaczeniu. Na ciało działa tylko jedna siła - siła grawitacji, która powoduje przyspieszenie ciała w kierunku pionowym w dół. Zgodnie z II zasadą dynamiki, takie ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym.
1.1. Równanie ruchu
Równanie spadku swobodnego jest analogiczne do ruchu jednostajnie przyspieszonego bez prędkości początkowej (patrz linkowany temat)
znak "-" bo oś Oy jest skierowana do góry (patrz oznaczenia).
1.2. Czas spadku
Rozpatrzmy czas spadku z wysokości na dowolną wysokość . Wiadomo, że "delta to od końca odjąć początek", zatem . Oczywistym jest, że wysokość końcowa jest mniejsza od wysokości początkowej więc ; niemniej jednak nas nie interesuje znak wyrażenia , zatem
Rozwiązując to równanie względem otrzymujemy wynik
Czas spadku na dowolną wysokość w spadku swobodnym
W szczególności, gdy ciało spada na poziom 
Przykład 1
Ciało spada swobodnie z wysokości . Z jaką prędkością ciało uderzy o ziemię? Na jakiej wysokości prędkość ciała będzie równa połowie prędkości końcowej? Przyjmij
Rozwiązanie:
Najpierw policzymy czas spadku na poziom zerowy, . Korzystając z tego, że w spadku swobodnym mamy . Niech będzie momentem, kiedy ciało znajduje się na wysokości i ma prędkość .
Równanie spadku swobodnego wygląda wtedy następująco: , ale człon , zatem .
§ 2. Rzut pionowy w górę
2.1. Równania ruchu
Równanie rzutu pionowego w górę jest analogiczne do ruchu jednostajnie opóźnionego z prędkością początkową (patrz linkowany temat).
Równania ruchu w rzucie pionowym w górę
znak "-" bo oś Oy jest skierowana do góry (patrz oznaczenia).
2.2. Czas spadku
Tak jak poprzednim razem postaram się pokazać jaki jest czas spadku na dowolną wysokość.
Czas spadku na dowolną wysokość w rzucie pionowym w górę (rozwiązanie ogólne)
Zauważmy, że nie możemy powiedzieć nic konkretnego o znaku przed pierwiastkiem. Wszak rozważaliśmy przypadek najogólniejszy. Przeanalizujmy przypadki łatwiejsze.
Gdy ciało spada na poziom :
Tutaj nie możemy zajmować się wyrażenie ze znakiem "-" przed pierwiastkiem, gdyż wartość pierwiastka jest zawsze większa od . Gdybyśmy założyli, że wzór z minusem jest do przyjęcia, to otrzymalibyśmy , a my analizowaliśmy ruch od momentu , zatem takie rozwiązanie nas nie interesuje.
Oraz gdy ciało zostaje wyrzucone z poziomu zerowego:
Tutaj nie możemy pominąć żadnego rozwiązania, gdyż pierwiastek jest nie mniejszy niż .
Nie rzadko proszą nas w zadaniach o podanie czasu, po jakim ciało znajdzie się ponownie na wysokości zerowej. Kiedy rozwiązaliśmy przypadek ogólny, nie pozostaje nic prostszego jak podstawić odpowiednie wielkości do rozwiązania ogólnego, tj. i :

Rozwiązanie odpowiada sytuacji początkowej, kiedy wyrzucamy ciało z poziomu zerowego. Rozwiązanie jest całkowitym czasem ruchu ciała. Zauważmy, że połowa czasu spadania jest równa tzw. czasowi wznoszenia, który definiuje się jako rozwiązanie równania . Odpowiada ono sytuacji gdy ciało ma zerową prędkość, czy znajduje się na wysokości maksymalnej. Doszliśmy zatem do tego, że w jednorodnym polu grawitacyjnym czas wznoszenia na pewną wysokość jest równy czasowi spadku z tej wysokości. To właśnie jednorodność pola zapewnia nam prawdziwość powyższego stwierdzenia.
2.3. Wysokość maksymalna
Na wysokości maksymalnej prędkość ma wartość zerową zatem . Jest to czas po jakim ciało osiągnie wysokość maksymalną. Wstawmy to do równania ruchu
Wysokość maksymalna w rzucie pionowym w górę

Przykład 2
Znaleźć prędkość początkową, z jaką wyrzucono ciało pionowo do góry, jeżeli na wysokości (licząc od punktu wyrzucenia ciała) znajdowało się ono dwukrotnie w odstępie czasu . .
Rozwiązanie:
Przyjmijmy początek osi Oy w punkcie wyrzutu. Wtedy . Wiadomo, ze w jakimś momencie ciało znalazło się na wysokości , a po czasie znów znalazło się na tejże wysokości. Zatem nasze równania ruchu można zapisać
Po odjęciu od równania (2) równania (1) i podzieleniu przez otrzymujemy równanie
Wstawmy ten czas do równania (1)
Wybrałem trudniejszą drogę dojścia do wyniku. Zadanie można rozwiązać w sposób o wiele prostszy dochodząc do wniosku, że po czasie t1+0,5Δt ciało osiąga wysokość maksymalną a następnie spada swobodnie z tej wysokości na wysokość h po upływie czasu 0,5Δt i tak naprawdę tylko to drugie równanie jest nam potrzebne bo z niego można bezpośrednio wyznaczyć prędkość początkową. Powodzenia!
§ 3. Rzut pionowy w dół
3.1. Równania ruchu
Równanie rzutu pionowego w górę jest analogiczne do ruchu jednostajnie przyspieszonego z prędkością początkową (patrz linkowany temat).
Równania ruchu w rzucie pionowym w dół

znak "-" ponieważ współrzędna wysokości cały czas się zmniejsza o podany nawias.
3.2. Czas spadku
Tak jak poprzednim razem postaram się pokazać jaki jest czas spadku na dowolną wysokość
Oczywiście wynik z minusem zostaje odrzucony, gdyż nie operujemy pojęciem ujemnego czasu.
Czas spadku w rzucie pionowym w dół

w szczególności gdy ciało spada na poziom 
§ 4. Rzut poziomy
Rzut poziomy w polu grawitacyjnym jest superpozycją dwóch ruchów: jednostajnego w kierunku wyrzutu i jednostajnie przyspieszonego w dół. Niech ciał znajduje się na wysokości . Oś Oy jest skierowana w górę (g=[0,-g,0]) a oś Ox w prawo. Ciało rzucamy również w prawo z szybkością .
4.1. Równania ruchu
Równania ruchu w rzucie poziomym

Wyznaczając czas z równania na i wstawiając go do równania na możemy uzyskać równanie toru po jakim porusza się rzucane ciało. Nie są to skomplikowane obliczenia, więc od razu napiszę wynik
Równanie toru w rzucie poziomym

Równanie to opisuje kawałek (gałąź) paraboli; kawałek, bo rozpatrujemy ruch od momentu x=0, zatem dziedziną tej funkcji jest a zbiorem wartości .
4.2. Czas spadku
Znów rozpatrzymy czas spadku na dowolną wysokość. Sprawa jest identyczna jak w przypadku spadku swobodnego. Dlaczego? Wynika to z tego, że na czas spadku wpływa siła grawitacji, która działa tylko w pionie, zatem tylko ona decyduje o spadku ciała. To z jaką prędkością wyrzucimy ciało nie ma wpływu na czas spadku, bo na wyrzucone ciało w kierunku poziomym nie działa żadna siła (zakładamy brak sił oporu ośrodka).
Zatem czas na dowolną wysokość spadku wynosi
Czas spadku w rzucie poziomym

W szczególności gdy ciało spada na poziom 
4.3. Zasięg
Zasięg to odległość w poziomie od miejsca wyrzutu ciała (x=0) do miejsca upadku (punkt (0,Z)). Zasięg tutaj będę oznaczał jako Z. Trzeba znaleźć moment, w którym y=0 i policzyć czas po jakim to nastąpi. Zrobiliśmy to w poprzednim podpunkcie: . Zasięg o nic innego jak
Zasięg w rzucie poziomym

Przykład 3
Kula pistoletowa wystrzelona poziomo przebiła dwie poziomo ustawione kartki papieru w odległościach i od pistoletu. Różnica wysokości na jakich znajdują się otwory w kartkach wynosi . Oblicz prędkość początkową kuli.
Rozwiązanie:
Niewątpliwe założyć trzeba, ze kula nie traci swojej prędkości po zderzeniu z kartkami papieru. Niech w chwili kula przebija pierwszą kartkę a w chwili drugą. Wtedy i . Wiadomo, że w chwili ciało znajduje się na wysokości a w chwili na wysokości , zatem
i 
Nie musimy znać wysokości początkowej, gdyż odległość w pionie między otworami to nic innego jak
Wstawiając wcześniej wyliczone czasy
§ 5. Rzut ukośny
Rzut ukośny jest superpozycją ruchów: jednostajnego w kierunku wyrzutu ciała i rzutu pionowego w górę w pionie rzecz jasna. Niech oś Oy będzie skierowana w górę a oś Ox w prawo. W chwili początkowej ciało znajduje się w punkcie (0,0) i nadajemy mu prędkość skierowaną pod kątem to poziomu (osi Ox).
5.1. Równanie ruchu
Najpierw trzeba rozłożyć prędkość na dwie składowe: wzdłuż osi Ox i wzdłuż osi Oy , zatem
Równania ruchu w rzucie ukośnym

I postępując tak jak w przypadku rzutu poziomego wyznaczamy tor ruchu ciała
Równanie toru w rzucie ukośnym

Równanie to opisuje pewną funkcję kwadratową, której dziedziną jest a zbiorem wartości .
5.2. Czas wznoszenia
Analizując ten sam podpunkt z rzutu poziomego, można dojść do wniosku, że czas wznoszenia na dowolną wysokość , to rozwiązanie równania
Czas wznoszenia w rzucie ukośnym

Oczywiście bierzemy pod uwagę oba czasy bo ciało dwa razy znajduje się na jeden wysokości. W szczególności gdy 
- dotyczy sytuacji początkowej
- to czas po jakim od momentu wyrzucenia ciała, ono ponownie znajdzie się na wysokości 0
Zatem znając ten czas możemy obliczyć zasięg w rzucie ukośnym, czego dotyczy następny podpunkt.
5.3. Zasięg
Posileni wiedzą z punku traktującego o rzucie ukośnym możemy przejść od razu do równań
Z równości wnioskujemy, że , zatem
Zasięg w rzucie ukośnym

Kiedy zasięg jest największy? Kiedy sinus kąta ma największą wartość, którą jest 1. Rozpatrujemy kąty z przedziały . Sinus kąta prostego ma największą wartość zatem czyli , a więc największy zasięg otrzymamy gdy rzucimy coś pod kątem 45°. Możemy zapisać
5.4. Wysokość maksymalna
Nasz rzut w pionie opisują równania
Ciało na wysokości maksymalnej ma zerową składową prędkości y-kowej, zatem . Wstawiamy to teraz do równania na 
Wysokość maksymalna w rzucie ukośnym

Przykład 4
Pod jakim kątem do poziomu wyrzucono ciało, jeżeli wiadomo, że maksymalna wysokość, na jaką wzniosło się ciało jest cztery razy mniejsza od zasięgu rzutu?
Rozwiązanie:
Korzystamy z wcześniej wyprowadzonych wzorów: oraz . Wiemy, że , zatem
Działamy tylko na kątach ostrych, a w takowych istnieje tylko jeden kąt, którego sinus i cosinus przyjmują takie same wartości
|
 |
|
|