 |
 |
 |
    |
Szybkość średnia
Szybkość średnia
Zdecydowałem się na pominięcie pojęcia prędkości średniej, która jest zdefiniowana jako wektor . Jak widać, jeśli , to prędkość średnia znika. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wówczas gdy jedziemy do pewnego miejsca, a potem wracamy do punktu wyjścia. W przytłaczającej większości przypadków interesuje nas średnia wartość prędkości na tej drodze, czyli szybkość średnia. Dlatego ograniczę się do policzenia przykładu wykorzystującego prędkość średnią.
§ 1. Pojęcie szybkości średniej
Szybkość średnia jest to stosunek całkowitej drogi jaką pokonało ciało podczas ruchu do czasu trwania tego ruchu.
Szybkość jest stała bądź zmienia się w sposób zauważalny[1]
Szybkość nieustannie[2,3] się zmienia
§ 2. Szybkość średnia w ruchu jednostajnym
Równanie ruchu jednostajnego wygląda następująco
Jeżeli jest chwilą po jakiej kończy się mierzyć czas ruchu, to
Szybkość średnia w ruchu jednostajnym prostoliniowym
gdzie
- całkowita droga przebyta przez ciało,
- całkowity czas trwania ruchu.
W ruchu jednostajnym szybkość jest stała, dlatego stanowi ona także szybkość średnią dla tego ruchu.
Jeżeli w różnych okresach ruchu ciało miało inne szybkości, to posłużyć się trzeba tzw. średnią arytmetyczną ważoną, gdzie wagami są okresu czasu. Pokazują to poniższe przykłady.
Przykład 1
Przez pewien okres czasu ciało poruszało się z szybkością a następnie w odstępie czasu z szybkością . Ile wynosi szybkość średnia podczas tego ruchu?
Rozwiązanie:
Droga przebyta w czasie : . Droga przebyta w czasie : . Całkowita droga pokonana w czasie tego ruchu: . Całkowity czas trwania tego ruchu: . Szybkość średnia będzie zatem wynosić: . Ta postać okazuje się być bardzo przydatna przy rozwiązywaniu zadań.
Przykład 2
Ciało przez pierwszą połowę czasu porusza się z szybkością a pozostałą połowę czasu z szybkością . Jaka jest szybkość średnia tego ciała podczas całego ruchu?
Rozwiązanie:
Korzystamy z powyższego wzoru: . Wiemy, że , zatem .
Przykład 3
Ciało połowę całej drogi poruszało się z szybkością a pozostałą połowę drogi z szybkością . Jaka jest szybkość średnia tego ciała podczas całego ruchu?
Rozwiązanie:
Korzystajmy z powyższego wzoru: . Wiemy, że ,
zatem . Tak więc .
Przykład 4
Rowerzysta jechał z miasta A do miasta B. Połowę drogi z A do B przejechał z szybkością . Następnie przez pierwszą połowę pozostałego czasu podróży jechał z szybkością , a w ciągu drugiej połowy tego czasu szedł pieszo z szybkością . Obliczyć szybkość średnią rowerzysty w tej podróży.
Rozwiązanie:
Należy nieco poszerzyć wzór na szybkość średnią . Niech całą drogą pokonaną przez rowerzystę będzie . Wiadomo, że , a także . Widać, że mianownik wzoru na szybkość średnią to po prostu .
, zatem 
Przykład 5
Pociąg jedzie z praktycznie stałą prędkością , najpierw dokładnie na wschód przez , następnie w kierunku północno-wschodnim pod kątem do poprzedniego przez , a w końcu na zachód przez . Jaki jest średni wektor prędkości pociągu w czasie tego ruchu?
Rozwiązanie:
Żeby podać średni wektor prędkości należy podać jego wartość i kierunek, co można zrobić np. poprzez wyznaczenie kąta jaki tworzy szukany wektor z wybranym kierunkiem. Wybierzmy w tym celu układ współrzędnych tak, że kierunek wschodni pokrywa się z osią x a kierunek północny z osią y. Ponadto, niech początek naszego układu znajduje się w miejscu startu.
Rozbijmy nasze przemieszczenie na przemieszczenia w pionie i poziomie. Wówczas łatwo znajdziemy kat jaki tworzy wektor prędkości średniej z osią x: . Policzę teraz przemieszczenia pociągu w kolejnych przedziałach czasu (patrz treść zadania). .
Zatem wartość przemieszczenia pociągu wynosi . Tym samym wartość prędkości średniej jest równa . A .
§ 3. Szybkość średnia w ruchu jednostajnie przyspieszonym
Równania ruchu jednostajnie przyspieszonego wyglądają następująco
Jeśli będzie chwilą, w której kończymy pomiar ruchu, to
gdzie
- całkowita droga przebyta przez ciało,
- całkowity czas trwania ruchu.
Z pierwszego równania wynika, że . Po podzieleniu równania drugiego przez otrzymujemy
Szybkość średnia w ruchu jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym
Ostatnie r-nie pokazuje, że szybkość średnia w ruchu jednostajnie przyspieszonym to średnia arytmetyczna szybkości końcowej i początkowej.
[1] Poprzez pojęcie zauważalny rozumiem ruch, w którym szybkość nie zmienia się w sposób ciągły, tzn. w przedziale czasu ciało ma szybkość , w przedziale czasu ma szybkość itd. Definicje szybkości średniej podane przeze mnie odnoszą się tylko do składowej x-owej. Analogiczne zależności obowiązują dla pozostałych składowych.
[2] Tutaj z kolei przez słowo nieustannie rozumiem ruch, w którym szybkość zmienia się w sposób ciągły, tzn. przedziały czasu, w których szybkość można uważać za stałą dążą do zera ( ).
[3] Wartość średnią danej wielkości można notować na kilka sposobów: , lub . Pierwsze oznaczenie jest najczęściej stosowanym przez fizyków; dla matematyków "kreska nad symbolem" oznacza najczęściej liczbę sprzężoną do liczby zespolonej .
|
 |
|
|